Закутіна З.В.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Державний навчальний заклад

«Запорізьке вище індустріально-політехнічне училище»

Методична розробка уроку

Тема уроку: Тематичне оцінювання з теми: «Будова, монтаж, технічне обслуговування і ремонт освітлювальних електроустановок»

Спеціаліст вищої категорії

Старший викладач

Закутіна Зоя Вікторівна

м.Запоріжжя

Навчально-методична схема уроку

Професія: Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

Предмет: Спецтехнологія

Тип уроку: урок контролю та корекції знань

Мета заняття:

Освітня: Перевірити, узагальнити та закріпити теоретичні знання учнів із теми:Будова, монтаж, технічне обслуговування і ремонт освітлювальних установок”.

Показати роль і значення професії для народного господарства;

Розвиваюча: Зумовити розвиток самостійного мислення, уміння аналізувати, удосконалювати навички самоосвіти під час узагальнення та закріплення знань;

Розвивати пізнавальний інтерес до предмета

Виховна: Виховувати творче відношення до виконання завдань, культури, естетичного смаку.

Розвивати уміння психологічної саморегуляції у складних умовах, риси взаємодопомоги, взаєморозуміння.

Методи уроку: робота біля дошки, робота з картками-завданнями, дидактичним матеріалом; розв’язування тематичних завдань

Міжпредметні зв’язки :

Фізика, електротехніка, електротехнічні матеріали, технічне креслення, виробниче навчання

Матеріально-технічне та навчально-методичне забезпечення уроку:

Наочні посібники:

Площинні: (плакати)

Об’ємні (натуральні зразки ламп розжарювання, світильників, дротів електроустановочних приладів)

Навчальні посібники: Принц М.В., Цимбалістий В.М. Освітлювальне і силове електроустаткування. Монтаж і обслуговування

Роздатковий матеріал:

Ø Картки – тестові завдання;

Ø Картки – малюнки;

Технічні засоби навчання:

ØКомп’ютер;

Ø Телевізор

Ø Девіз уроку: «Світити завжди і всюди. Ось лозунг наш і сонця»

Х І Д У Р О К У

1 Організаційна частина (3 хв.)

- перевірка наявності учнів;

- повідомлення теми і мети

- пояснення характеру та призначення структури уроку

Викладач: Сьогодні ми проведемо тематичне оцінювання з теми: „Будова, монтаж, технічне обслуговування і ремонт освітлювальних установок„ Оцінювання пройде у кілька етапів. За результатами всіх етапів буде виставлена підсумкова оцінка за дану тему.

1 етап – Усне опитування (актуалізація опорних знань)

2 етап Контрольно-корегуючий (перевірка і корекція основних знань учнів з теми уроку за результатами тестів)

Викладач пояснює критерії оцінювання карток-тестів.

Критерії оцінювання:

- вірність і повнота виконання

- виконання завдання за відведений час

- оригінальність рішення

Викладач: Допомагати мені буде староста групи.

2. Актуалізація опорних знань учнів (7 хв.)

Викладач з групою проводить фронтальну бесіду, що допомагає активізувати діяльність учнів, відновити знання, необхідні для вирішення перевірочного завдання.

ФРОНТАЛЬНА БЕСІДА:

- З яких елементів складається освітлювальна електроустановка?

(джерела світла, освітлювальна арматура, розподільчі пристрої, магістральні і групові електричні мережі, підтримуючі і кріпильні конструкції та деталі)

- Які Ви знаєте види освітлення?

(загальне освітлення, місцеве освітлення, комбіноване освітлення, робоче освітлення, аварійне освітлення, переносне (ремонтне) освітлення, охоронне освітлення, світлоогороджувальне освітлення)

- Які є джерела світла ?

(лампи розжарювання, газорозрядні лампи високого і низького тиску)

- Яка конструкція галогенних ламп і їх переваги?

(кварцева трубка, заповнена інертним газом з добавкою галогенів чи їх з’єднань, менші розміри, краща світловіддача, строк служби в 2 рази більше)

- Які вимоги до установлення штепсельних розеток ?

( на висоті 0,8-1 м від підлоги, в дитячих закладах - 1,5 м, при схованій електропроводці – 0,3 м, від заземлюючих пристроїв на відстані не менш ніж 0,5 м, евростандарт)

-Які є види прокладання проводів?

(сховане і відкрите, тросове прокладання проводів)

- Які вимоги до установлення вимикачів?

(вимикачі встановлюють всередині приміщень з боку дверної ручки, а при двосторонніх дверях – так, щоб вимикачі не затулялися дверима, що відчиняються на висоті 1,5 м від підлоги, а в дитячих приміщеннях – 1,8 м від неї, евростандарт)

- Як виконується захист освітлювальної мережі?

(автоматичні вимикачі, запобіжники)

- Які Ви знаєте діаметри цоколів ламп?

(цоколі з нарізкою діаметром 14 мм (Е14), 27 мм (Е27), 40 мм (Е40) )

- Який тип електропроводки застосовано в цьому кабінеті ?

(сховане прокладання проводів)

3. Перевірка та корекція знань учнів (контролююча частина уроку) (23 хв.)

Для перевірки знань з даної теми учням пропонуються завдання трьох рівнів складності на різних картках. Кожне завдання оцінюється певною кількістю балів. Перед проведенням роботи викладач пояснює послідовність її виконання

Картка №1 «Загальні поняття про освітлення»

Робота з роздатковим матеріалом. На виконання завдання учням виділяється 7 хвилин. Виконані завдання здаються на перевірку. Кількість набраних балів заноситься в таблицю.

Картка №2 «Обслуговування і ремонт освітлювальних приладів».

Робота з роздатковим матеріалом. На виконання завдання учням виділяється 8 хвилин. Учням пропонуються тестові завдання трьох рівнів, в яких треба продовжити початки фраз (1 рівень - 8 відповідей, 2 рівень - 12, 3 рівень – 14). Виконані завдання здаються на перевірку. Кількість набраних балів заноситься в таблицю.

Картка №3 «Монтаж світильників і електроустановочних виробів».

Робота з роздатковим матеріалом. На виконання завдання учням виділяється 8 хвилин. Учням пропонуються тестові завдання трьох рівнів, в яких треба продовжити початки фраз (1 рівень – 1, 3, 5, 6, 9, 17 питання, 2 рівень – 1, 2, 4, 8, 12, 16 питання, 3 рівень – 7, 10, 11, 13, 14, 15). Виконані завдання здаються на перевірку. Кількість набраних балів заноситься в таблицю.

4. Узагальнення і систематизація знань (через аналіз та самоаналіз) (5 хв.)

Самоаналіз знань.

Викладач: Для самоаналізу давайте ще раз закріпимо матеріал про джерела світла. Опишіть конструкцію і принцип дії лампи розжарювання.

Всі уважно прослуховують коротку розповідь учня і відмічають помилки.

Викладач. А тепер порівняйте свої відповіді у завданнях із правильними відповідями на дошці.

5 Підведення підсумків (6 хв.)

- викладач робить аналіз роботи;

- аналіз причин типових помилок;

- повідомляє та обґрунтовує оцінки, отримані учнями на уроці

6 Домашнє завдання (1 хв.)

Принц М.В., Цимбалістий В.М. Освітлювальне і силове електроустаткування. Монтаж і обслуговування. § 3.1 -5.1, 6.1 – 6.2.

13-59 с.

Картка №1

Тема: „ Загальні поняття про освітлення”

Завдання: відповісти на задані питання:

1. Об'єкти освітлюють ...

2. Для освітлення будь-якого приміщення або його частини служить …

3. Комбіноване освітлення це …

4. Освітлення, призначене забезпечити евакуацію людей при порушенні робочого освітлення називається …

5. Гранична напруга для мереж загального освітлення …

6. У приміщеннях з підвищеною небезпекою стаціонарне місцеве освітлення повинно приєднуватися до …

7. Поверхні робочих місць освітлюють використовуючи …

8. В особливо небезпечних приміщеннях переносне освітлення живиться …

9. Вздовж територій, що охороняються встановлюється …

10. Для керування освітлювальними установками застосовують …

Відповіді:

1. - охоронне світло;

2. - місцеве освітлення;

3. - місцеве, централізоване, дистанційне, програмне, фотоелектричне та телемеханічне керування;

4. - становить 250В;

5. - приєднується до мережі з напругою не більше 36В;

6. - від мережі з напругою не більше 12В;

7. - робоче освітлення;

8. - аварійне освітлення;

9. - освітлювальні установки;

10. - загальне та місцеве освітлення разом.

Кожне питання 0,5 бали

(9,7,10,8,4,5,2,6,1,3)

Картка №2

Тема: „ Обслуговування і ремонт освітлювальних установок”

Знайти вірні відповіді:

1. У приміщеннях з постійним природним освітленням роботи з обслуговування та ремонту освітлювальних установок рекомендується ...

2. Ці ж рекомендації стосуються й установок, розміщених ...

3. Якщо неможливо дотримуватися умов роботи, слід вести тільки ...

4. При перевірці освітлювальної арматури необхідно переконатися в тому, що ...

5. Одночасно з чисткою світильника перевіряють ...

6. Трансформатори місцевого освітлення повинні знаходитись в закритих кожухах, які, як і вторинні обмотки ...

7. Якщо в приміщені кількість забруднюючих речовин значна, світильник чистять...

8. Забороняється усувати зі світильника скляні ковпаки, оскільки вони пом’якшують шкідливі для ...

9. При експлуатації освітлювальних установок необхідно, щоб лампи у світильниках не перевищували потужності, передбаченої проектом, для запобігання...

10. Світильники, розміщені на відкритому повітрі , чистити не рідше ніж ...

11. В приміщеннях з незначною кількістю пилу, диму, кіптяви світильники чистять...

12. Світильники аварійного освітлення повинні мати ...

13. Перевіряючи групові освітлювальні щітки, потрібно переконатися в тому, що вони знаходяться ...

14. Необхідно також перевіряти автомат ...

Відповіді:

1. - аварійного перемикання і переконатися в чіткості його роботи

2. - очей , світіння лампи

3. – кріпильні деталі и контакти

4. - поза приміщенням на відкритому повітрі

5. - в закритих кожухах з закритими дверками

6. - при повністю знятій напрузі

7. - вести в денну зміну при повністю знятій напрузі

8. - повинні бути надійно заземлені

9. - два рази на місяць

10. - нагрівання світильника, патрона і проводів

11. - чіткі відмітки, щоб відрізняти від світильників робочого освітлення

12. - два рази на рік

13. - чотири рази на місяць

14. - патрони арматури перебувають у потрібному порядку, надійно закріплені

Кожне питання – 0,5 б.

перший рівень - 8 питань другий рівень - 12 питань третій рівень - 14 питань

(7, 4, 6, 14, 3, 8, 13, 2, 10, 9, 12, 11, 5, 1)

Картка№3

Тема: „Монтаж світильників і електроустановочних виробів

Завдання: продовжити початки фраз

1. - Монтаж світильників проводиться після виконання ...

2. - При зарядці світильників кінці фазних або холостих проводів приєднують до ...

3. - Вимикачі встановлюють ...

4. - Для кріплення світильників використовують ...

5. - У ванних кімнатах штепсельні розетки дозволяється встановлювати через ...

6. - Вимикачі та перемикачі встановлюють на висоті ...

7. - Світильники можуть встановлюватися ...

8. - Світильники у вигляді плафонів, бра встановлюють ...

9. - Прожектори розміщують ...

10. - Кінці нульових проводів жил проводів приєднують до...

11. - Для кріплення електроустановочних виробів використовують ...

12. - Висота підвішування світильника залежить ...

13. - В дитячих приміщеннях вимикачі встановлюють на висоті ...

14. - Штепсельні розетки в дитячих закладах встановлюють на висоті ...

15. - А в інших випадках штепсельні розетки встановлюють на висоті ...

16. - Від заземлювальних пластин розетку віддаляють на відстань ...

17. - Монтаж світильників зводиться до їх ...

Відповіді:

1- на дахах будівель, щоглах, вишках;

2- закріплення і приєднання до проводів освітлювальної мережі;

3- 1,8 м від підлоги

4- на деревяних розетках, міцно закріплених на стіні або стелі;

5- на стелях, фермах, тросах, штангах, до труб, шинопроводів ;

6- кронштейн, стояки, гаки, трубчасті, підвіси;

7- гвинтових гільз;

8- від його типу і потужності;

9- центрального контакту патрона;

10- 0,8 – 1,0 м

11- роздільний трансформатор

12- всіх оздоблювальних і малярних робіт

13- 1,5 м від підлоги

14- розпірні лапки, скоби

15- 1,5 м від підлоги

16- з боку дверної ручки.

17- 0,5 м

Кожне питання -- 0,5 б.

1 рівень – 1, 3, 5, 6, 9, 17 2 рівень –1, 2, 4, 8, 12, 16

3 рівень - 1, 2, 7, 10, 11, 13, 14, 1

(12, 9, 16, 2, 11, 13, 5, 4, 1, 7 , 14 , 8 , 3 , 15 , 10, 17 , 2 )

Архіви

Хто на сайті

СтатистикаЗа сьогодні: 385
Всього за тиждень: 2437
Всього за місяць: 12861
ВідвідувачіЗараз на сайті: 3
- Гостей: 3
- Користувачів: 0

Партнери


Лічильники

  
   
   
   Rambler's Top100


   

{lb}